Home / About / Staff List

 

http://dunsmuirlibrary.weebly.com/

 

STAFF
To contact staff, please call the school at 250-478-5548 and the 3-digit telephone extension listed, or email (click on name below or first initial  last name@sd62.bc.ca).  ** no voicemail
Example:  mailto:mkaercher@sd62.bc.ca
ADMINISTRATION Phone #
Mark Kaercher 225 Principal
Glenn Bedard 224 Vice-Principal
Pam Gerrits 226 Vice-Principal, SPEDLA
COUNSELLOR
Jen Clarke 229 Counsellor (A-M Alphabet)
Chelsea Lajeunesse 264 Counsellor (N-Z Alphabet)
Monday, Tuesday and Wednesday all day
TEACHERS Phone #
Danica Anderson 240 Dance Academy DANCE ACADEMY  PAGE
Marianne Arsenault 244 Grade 6
John Beynon 265 Grade 6 (Monday to Friday PM only)
Sabrina Booth 253 Grade 7
Robert Bryan 241 Grade 8
Meghan Caldwell 272 Grade 8 (Monday, Tuesday, Wednesday)
Amanda Cheeseman 261 SPED-LA
 Patti Christianson  AB Ed ESD Teacher
Lenore Cook 256 Grade 7
Craig Didmon 265 Grade 6 (Monday to Friday AM only)
Alex Doucette 243 Grade 6 (Mon, Tues PM, Wed, Thurs PM, Fri)
Fabian Duque-Park 233
Joanne Dube 281** Grade 7 (Monday to Thursday)
Sue Duvall 238 Grade 8
Leslie Fetsch  (Mon AM/Thurs AM)
Nick Gervais 245 Grade 8
Ken Goodland for Rebecca Nielsen 270 Grade 8 (Fridays only)
Sam Harvey  Ab Ed Teacher
Moira Hood 227 Grade 7
Kristen Howarth 260  SPED-LA
Greg Jacobsen 275
Catherine Jeffrey 260 SPEDLA
Andrew Johnson  281** Grade 7 (Fridays only)
Barb Kersch 236 Grade 6
Adrianna King 258 Grade 6
Amanda Knoke 249 Grade 8
Matthew Laberee 270 Grade 8 (Monday to Thursday)
Chelsea Lajeunesse 272 Grade 8 (Thursday/Friday)
Erin Larson 272 Grade 6
Amanda MacLean 248 Grade 6
Kyle Long 245 Grade 8
Harpal Manhas PE teacher
Mike Manhas for Sarah Baas 230 Librarian for CLC
Tim May 269 Grade 7
Mercedes McKechnie 234** Art
Daniel Mussell 255 Grade 7, PE
Heidi Nielson 239 Grade 8
Chris Pelley 235 Skills for Life
Sam Park 260 SPED-LA
Shayne Pfeifer for Jessica Doyle 280 Woodwork Teacher
Kaitlin Poynter 282 Grade 6
Leanne Reed 232
Shoni Robertson 276** Sewing Teacher
Andrea Sharpe 274 Grade 7  
Courtney Reed 254 Grade 8
Bryn Stephenson 279** Grade 7
Danita Stewart 263 Grade 8, Math / Science
Anne Syme 237 Grade 6
Graham Treloar 252 Grade 7
Kathryn Turnbull 231 Grade 6
Jacob Varro 234** Technology  
David Vavala 271** Grade 7 (Soccer Academy)  
James Walts 247 Grade 6  
Shawna Webb 260 SPED-LA
Stacey Weir 243 Grade 6 (Tues/Thurs AM)
Larissa Wood 281**  Grade 6 (Friday)
Terry Young 262 Grade 8
SUPPORT STAFF Phone #
Secretaries Noon Hour Supervisors Education Assistants Student Engagement Facilitator Communication Facilitator
 Robert Bell  Toni-Lynn Beal   Atisha Cook
 Head Secretary Ms. Earleen Covey 222  Ron Caley  Darren Byrne
Student Records Suki Johel 221  Medardo   Castellanos  Jay Carswell
Attendance Ms. Christy Buckler 223  Atisha Cook
(Bus)
 Dana Dawson
 Greg Needham  Robyn Faulkner
 Patricia O’Brien  Leah Gladders
 Seri Kim
 Rosalyn Lee
 Stefani Lowes
 Jaquelin Martinez
 Carol Mackenzie
 Cynthia Major
 Sarah McNaughton
 Rachelle Mosher
Holly Stratton
Courtney Surdu
 Chantel Topham
 Georgina Tran
 Matthew Tromp
 Niki Williams
Aboriginal Ed Support Worker Custodians  Tanya York
Derek Titian  Wanda Falle
 Paul Follestad    
   Kevin Rozon
   Paul Follestad
Library Assistant  Angie Winteler
 Ms. C. Zeeman